Francuski hemičar prof. dr. Žozef Davidovič sa Bermskog univerziteta srednom XX vijeka pronašao je mogućnost dobijanja, tkz. geopolimernog betona. Ova proizvodnja ne zahtijeva primjenu složenih savremenih tehnologija. Za njegovu proizvodnju može se koristiti bilo koja stijena. Beton brzo očvršćava na sobnoj temperaturi i pretvara se u vještački kamen. Danas ovu tehnologiju uspješno koriste američki i evropski proizvođači.
Suština Davidovičevog otkrića je u tome što je za pravljenje vještačkog kamena, predložio da se koristi odavno poznata fizička pojava - adhezija. Adhezija od latinske riječi adhaesio - prianjanje tj. spajanje raznih tečnih i čvrstih tijela na mjestima kontakta njihovih površina. Davidovič je pretpostavio da je njegovo otkriće moglo biti poznato drevnim graditeljima, uključujući i graditeljima egipatskih piramida. Davidovič je iznio smjelu hipotezu da piramide i ostale poznate građevine u Egiptu nijesu od kamena, nego od betona.
Da bi se proizveo geopolimerni beton nisu neophodni visoka temperatura i visok pritisak, ni savremena tehnologija, sve što je neophodno je da se znaju tačne proporcije supstanci koje se koriste. Davidovič je identifikovao 13 komponenti građevinskog materijala, koje su koristili drevni Egipćani. Ispostavilo se da su oni bili "na dohvat ruke" graditeljima. Na primjer: Natrijum bikarbonat u velikoj količini se nalazi u pustinji i jezerima, a talog rijeke Nil sadrži aluminijum oksid. Još uvijek postoje Ijudi u Kairu, koji na obali iz taloga Nila koji nije samo glina, nego smješa gvožda, aluminijuma i ostalih organskih supstanci, mijenjaju osobine taloga do pravog kamenog stanja.
Vezivno sredstvo je neophodno za dobijanje veštačkog kamena od čvrstih materijala kao što su granit ili diorit. Ali može i bez vezivnog sredstva ako se koristite meki materijali koji se lako mogu drobiti do veoma mekog praha. Možete uzeti bilo koju stijenu izdrobiti je do određene veličine, a zatim taj meki prah pomiješati sa običnom vodom i dobija se kamen koji se praktično ne razlikuje od prirodnog kamena. Dakle, može se zaključiti da je drevni Egipat imao sve uslove za pravljenje betona.
No comments:
Post a Comment